مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

immigrating-to-canada-for-work-without-a-language-degree

کار در کانادا مانند هر کشور دیگری الزامات و شرایط خاص خود را می‌طلبد. از مدرک تحصیلی گرفته تا سابقه کاری مرتبط، همگی از شروطی است که یک کارگذار شایسته باید آن‌ها را دارا باشد. پس اگر قصد مهاجرت به کانادا برای کار را دارید، آن هم بدون مدرک زبان، حتما این مطلب را بخوانید.

با توجه به اینکه ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس هم مانند موارد ذکر شده در مسیر اخذ ویزای کاری مهم است، این سؤال مطرح می‌ شود که آیا مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان ‌هم امکان‌ پذیر هست یا خیر؟ پاسخ به این سؤال و تأثیری که مدرک زبان آیلتس بر موفقیت در کسب ویزای کاری خواهد داشت، همه از مواردی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ارائه مدرک زبان در مسیر مهاجرت

در مسیر مهاجرت، از هر روشی که باشد، توانایی و تسلط بر زبان رسمی کشور مقصد امری ضروری است؛ چه برای زندگی و چه برای تحصیل و کار. ارتباط مؤثر با شهروندان خارجی است که می‌تواند بسترساز رشد و شکوفایی افراد در تمامی عرصه‌ها باشد و به عبارتی زندگی در یک کشور دیگر با یک فرهنگ جدید را برای آن‌ها راحت‌ تر می‌سازد.

در نتیجه دولت‌های اروپا و کانادا ارائه مدرک زبان آیلتس و تافل را در پروسه اخذ ویزا یک امتیاز مهم تلقی کرده‌اند. ازآنجایی‌که کسب آمادگی برای کسب نمره موردقبول دشوار و وقت‌گیر است و از سوی دیگر هزینه شرکت در آزمون با توجه به نوسانات ارزی در ایران بسیار بالا است، بسیاری به این فکر می‌افتند که مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان را ارزیابی کنند.

immigrating-to-canada-for-work-without-a-language-degree_1

می‌توان گفت مهاجرت به کشورهای خارجی با مدرک زبان معتبر خیلی راحت‌تر از مهاجرت بدون مدرک زبان است، برای مثال در سیستم اکسپرس انتری مدرک زبان آیلتس امتیاز بالایی دارد؛ به‌طوری‌که حتی همسر متقاضی با دارا بودن این مدرک، تأثیر زیادی در بالا بردن امتیاز وی در سیستم اکسپرس انتری خواهد داشت.

بااین‌حال با توجه به موارد ذکرشده، اخذ این مدرک برای هم‌وطنان دشوار است. اعتبار محدود مدرک زبان آیلتس و تافل هم مشکل دیگری است که ممکن است در روند مهاجرت افراد نگران‌کننده باشد.

طبق قانون، این آزمون‌ها به ترتیب اعتبار 2 و 5 ساله دارند؛ درنتیجه این نگرانی برای افراد به وجود می‌آید که در صورت زمان‌بر شدن پروسه مهاجرت، اعتبار این مدارک به اتمام خواهد رسید؛ در چنین شرایطی مجدداً تمامی مراحل شرکت در آزمون را بایستی به انجام برسد.

 

مدرک زبان آیلتس

افرادی که کانادا را به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند، معمولاً در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند. بااین‌حال همه‌چیز به میزان توانایی فرد و مهارت‌های افراد بستگی دارد. آزمون‌ آیلتس ازجمله آزمون‌هایی اصلی برای سنجش زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود.

از آنجا که این آزمون‌ها برای اثبات سطح مهارت فرد برگزار می‌گردند، مسئله‌ای به‌عنوان قبولی و یا مردودی در آن‌ها وجود نداشته و نمره‌ای که ارائه می‌شود صرفاً سطح توانایی فرد را مشخص می‌کند.

آیلتس از چهار بخش Listening, Reading, Writing و Speaking تشکیل‌شده‌ است؛ نمره مورد تائید برای صدور ویزا با توجه به راه انتخابی متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال نمره زبانی که برای مهاجرت کاری نیاز دارید.

با نمره‌ای که برای مهاجرت سرمایه‌گذاری احتیاج است متفاوت است. از سوی دیگر مشاغل مختلف در کانادا نیاز به نمره‌های زبان متفاوتی دارند؛ می‌توان گفت مثلاً مشاغل تخصصی مانند وکالت به‌تبع نمره زبان بالاتری نیاز دارد.

 

هزینه شرکت در دوره‌های آموزش زبان در کانادا

یکی از شرایط مهم برای ورود به کشور کانادا، اثبات توانایی و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی است؛ لذا افرادی که قصد کار و تحصیل در کانادا را دارند باید در دوره‌های آموزش زبان چه در داخل کشور خود و چه در کانادا شرکت کنند.

اگرچه مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است اما با توجه به هزینه‌های بالای کلاس‌های زبان در کانادا، چه‌بسا بهتر است که متقاضی در کشور خود مهارت‌های زبانش را تقویت کند. هزینه شرکت در دوره‌های آموزش زبان در این کشور به شرح زیر است.

مدت‌زمان دوره

هزینه (دلار کانادا)

سه‌ماهه یا موقت

3000 الی 4000 دلار
شش‌ماهه

5000 الی 6000 دلار

نه‌ماهه یا طولانی‌مدت

9000 الی 10000 دلار

تأثیر مدرک زبان آیلتس در سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری

مهاجرت به کانادا از طریق کار، برای افرادی که اقامت دائم و تجربه کار در این کشور را ندارند، از طریق برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر انجام می‌پذیرد. این برنامه تحت نظر سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری، برای افراد دارای صلاحیت ویزای کاری ارائه می‌کند.

مدرک زبان آیلتس با نمره موردقبول می‌تواند در سیستم اکسپرس انتری آن‌هم در مرحله نخست 26 امتیاز برای افراد به ارمغان بیاورد؛ این امتیاز در مرحله دوم برابر با 160 خواهد بود. تأثیر مدرک زبان آیلتس در سیستم اکسپرس انتری به حدی است که حتی اگر همسر متقاضی این مدرک را داشته باشد، امتیاز متقاضی را بالا خواهد برد؛

اما باید در نظر داشته باشید که کلید موفقیت در سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری، دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای کانادایی است که به‌تنهایی می‌تواند 600 امتیاز را برای شما به همراه داشته باشد.

افراد باید به حدی در زبان انگلیسی تسلط داشته باشند که بتوانند در زمان مصاحبه، پاسخگوی سؤالات کارفرما و بعداً افسر صادرکننده ویزا باشند.

مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

با توجه به هزینه و دشواری‌هایی که در مسیر آماده‌سازی افراد برای کسب نمره قبولی در آزمون آیلتس وجود دارد، عده‌ای به دنبال پاسخ این سؤال هستند که مهاجرت به کانادا بدون ارائه مدرک زبان امکان‌پذیر هست یا خیر. متقاضیان جویای مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان به دو گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول افرادی هستند که دارای مدرک زبان آیلتس هستند، ولی موفق به کسب نمره مورد تائید نشده‌اند؛ این افراد بایستی یک دوره­ آموزشی زبان در کانادا را طی کرده و سپس می‌توانند برای پذیرش در برنامه‌های مهاجرتی این کشور اقدام نمایند.

گروه دوم افرادی هستند که مدرک زبان آیلتس ندارد؛ این افراد باید ویزای کانادا را با شرط شرکت در دوره‌های زبان دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به وب‌سایت رسمی امور مهاجران کانادا مراجعه نمایید.

 

مشاغل بدون نیاز به مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا

پس از تائید درخواست متقاضیان جویای کار توسط کارفرمای خارجی، 8 ماه بعد، وقت مصاحبه تعیین خواهد شد. طی این مصاحبه، کارفرما سؤالاتی از کارجو می‌پرسد که باید شخصاً پاسخ دهد؛ لذا باید به‌اندازه‌ای در زبان انگلیسی مهارت داشته باشد تا از پس این کار بربیاید. شایان‌ذکر است که در این مرحله افراد نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس ندارند.

برعکس مشاغل تخصصی مانند مدیریت، مهندسی، پزشکی و … که کسب نمره 6 به بالا در آزمون آیلتس ضروری است، برخی از مشاغل فنی نیاز به مدرک زبان آیلتس ندارند؛ از جمله این مشاغل می‌توان به جوشکار، راننده، راننده لیفتراک، آشپز، خیاط، آرایشگر و … اشاره کرد.

توانایی صاحبان این‌گونه مشاغل در زبان انگلیسی باید در حد معمولی باشد، یعنی این افراد بتوانند حداقل گفت‌وگوی محاوره‌ای با شهروندان خارجی داشته باشد. مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان برای این‌گونه مشاغل امکان‌پذیر است.

 

سؤالات متداول

بله، صاحبان مشاغل فنی مانند خیاط، نیازی به ارائه مدرک آیلتس ندارند؛ مهارت این افراد در زبان انگلیسی باید در حدی باشد که بتوانند با شهروندان مکالمه معمولی و محاوره‌ای داشته باشند؛ این افراد می‌توانند با تجربه و مهارت شغلی ایده آل و مدنظر کارفرمای کانادایی و البته توان پاسخ‌گویی به سؤالات وی، پیشنهاد شغلی دریافت کرده و راه خود را برای اقامت کانادا هموار سازند.

همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید مدرک زبان معتبر ارائه کنید؛ چراکه دریافت پذیرش در بیش‌تر دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور نیازمند مدرک زبان می‌باشد؛ بااین‌حال برخی دانشگاه‌ها و مدارس در کانادا امکان تحصیل را برای مهاجرین بدون مدرک زبان فراهم می‌کنند؛ به‌شرط این‌که دانش آموزان و دانشجویان‌ هم‌زمان با تحصیل در دوره‌های آموزش زبان نیز شرکت داشته باشند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، پس از تائید درخواست متقاضیان جویای کار توسط کارفرما ۸ ماه بعد، وقت مصاحبه تعیین می‌شود. طی این مصاحبه، کارفرما سؤالاتی از کارجو می‌پرسد که باید شخصاً پاسخ دهد؛ لذا باید به‌اندازه‌ای در زبان انگلیسی مهارت داشته باشد تا به سؤالات وی پاسخ درست بدهد؛ در این مرحله افراد نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس ندارند.

مدرک زبان آیلتس با نمره موردقبول در سیستم اکسپرس انتری آن‌هم در مرحله نخست ۲۶ امتیاز برای افراد به ارمغان خواهد آورد؛ این امتیاز در مرحله دوم برابر با ۱۶۰ خواهد بود؛ درنتیجه می‌توان گفت در مرحله اول که حداقل امتیاز موردقبول ۶۷ است، ارائه یک مدرک زبان معتبر با نمره مطلوب تأثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

نوشته های مشابه

11 دیدگاه در “مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

 1. علیرضا گفت:

  سلام،‌من شغلم لوله کشی هستش. آیا برای این شغل حتما باید مدرک زبان داشته باشم؟

  1. سلام. ببینید اینکه مدرک زبان باید اراپه بدهید یا خیر، به نظر کارفرمایی که پیدا می‌شود بستگی دارد؛ به نحوی که ممکن است نیازی به ارائه مدرک نداشته باشید ولی در حد نمره آیلتس 5 یا 5.5 می‌بایست دانش زبانی داشته باشید تا بتوانید با کارفرما ارتباط برقرار نمایید.

 2. مجید مرادی - قزوین گفت:

  با مدرک تافل میشه رفت؟

 3. mehdi گفت:

  سلام من ارایشگرهستم میخوام بیام کاناذا از طریق ویزای کار چقدرزمان میبره وهزینه ش چقدرمیشه

  1. کسری کرمی گفت:

   با سلام
   ابتدا برای دریافت مشاوره رایگان با مجموعه ما تماس بگیرید و رزومه کامل خود را برای کارشناسان ما ارسال کنید.

 4. مجید غفاری گفت:

  با سلام من 12 الی 13 ساله کارم خدمات کامپیوتری و انجام کلیه مسائل مربوط به ثبت نام و سیم کارت می باشد دو سه سالی هم هست تعمیرات گوشی انجام می دم ممنون میشم به من بگید ببینم میتونم برا مهاجرت اقدام کنم یا نه

  1. کسری کرمی گفت:

   سلام
   از شرایط شما فقط یک مدرک فنی حرفه کم است.
   جهت راهنمایی بیشتر و مشاوره رایگان با مجموعه ما تماس بگیرید.

  2. امیر حسین گفت:

   سلام وقت بخیر من به عنوان راننده میخواستم مهاجرت کنم ایا میشه؟

   1. فهیمه عزیزالهی گفت:

    سلام روزخوش در صورت داشتن گواهینامه معتبر و سوابق حداقل 3 تا 5 سال بله

 5. الی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من چهارسال هست که دستیار دندانپزشک هستم و بیمه من بعنوان دستیار در این مدت رد شده،امتحان دستیاری دادم جهاد دانشگاهی و منتظر مدرکم هستم و زبان انگلیسی لول۷هستم وهنوزواسه آیلتس اقدام نکردم ۳۴ساله هستم آیا میتونم واسه مهاجرت اقدام کنم؟

  1. 09191065365 گفت:

   سلام. بله. به عنوان دستیار دندانپزشک میتوانید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.