شرایط مهاجرت کاری چگونه است؟

منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ درساعت ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ در ۳:۱۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: 7 دقیقه

افراد با اهداف متعددی تصمیم به ترک وطن و مهاجرت به کشوری دیگر را می‌گیرند. در این میان انتخاب روش مهاجرتی مناسب با شرایط متقاضی و همچنین اطمینان از درستی آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از میان روش‌های متعدد مهاجرتی، بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش، مهاجرت کاری است. در این مطلب تصمیم داریم به بررسی اینکه شرایط مهاجرت کاری چگونه است؟ بپردازیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت کاری دارید، با ما همراه باشید.

مهاجرت کاری

یکی از روش‌های متداول مهاجرت به کشورهای اروپایی و کانادا، مهاجرت کاری است. مهاجرت کاری به سه روش اصلی اسکیل ورکر، جاب سیکر و جاب آفر انجام می‌شود. شرح کلی هریک از این روش‌ها در ادامه موردبررسی قرار می‌گیرد.

اسکیل ورکر

این روش مهاجرت کاری به‌نوعی دارای سیستم امتیازبندی بر اساس یک سری معیارهای متقاضیان انجام می‌شود. روش اسکیل ورکر زیرمجموعه سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری بوده و عموماً برای یافتن کار در کانادا برگزار می‌شود.

در این روش که زیر نظر کارفرمایان ماهر و دولت کانادا در حال برگزاری است، موقعیت‌های شغلی موردنیاز در استان‌های مختلف کانادا و همچنین ظرفیت پذیرش آن‌ها اعلام می‌گردد و از میان متقاضیان مهاجرت به این کشور بر اساس مهارت‌ و تخصصی‌هایی که دارند، متقاضیان با امتیازات بیشتر پذیرش‌شده و برای آن‌ها دعوت‌نامه کاری ارسال می‌شود.

سابقه کاری مناسب و مرتبط با مشاغل، سن مناسب، میزان تحصیلات مرتبط، سطح زبان (داشتن مدرک زبان الزامی است) و مواردی چون تمکن مالی، سابقه حضور و یا کار قبلی در کانادا و…. از فاکتورهای مؤثر در  این سیستم امتیازبندی هستند. البته باید در نظر داشته باشید که همواره افرادی که بالاتر از ما باشند وجود دارد؛ بنابراین ریسک این روش کمی بالاست.

جاب سیکر

جاب سیکر روش و یا درواقع نوعی ویزای کاری است که فرد با داشتن آن می‌تواند به کشور موردنظر خود در اتحادیه اروپا سفر کند. مدت‌زمان این ویزا شش ماه بوده و تمامی هزینه‌های سفر و اقامت با متقاضی است. در این مدت وی می‎بایست به دنبال موقعیت شغلی متناسب با شرایط و مهارت‌های خود بگردد.

در صورت یافتن کارفرمای خارجی با وی قرارداد بسته و نوع ویزا را به ویزای کاری تغییر دهد. اگر در مدت این شش ماه فرد موفق به یافتن موقعیت شغلی نشود، می‌بایست به کشور مقصد بازگردد؛ این ویزا قابل تمدید نیست. معروف‌ترین ویزای جاب سیکر مربوط به کشور آلمان است.

work immigration conditions 1 - شرایط مهاجرت کاری چگونه است؟

جاب آفر

بهترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرت کاری جاب آفر است؛ زیرا در این روش، وکلای مهاجرتی بر اساس میزان مهارت و تخصص فرد (بر اساس رزومه ارسالی) جستجوهای لازم را در کشور موردنظر انجام می‌دهند و برای وی موقعیت شغلی از کارفرمای خارجی دریافت می‌کنند.

متقاضی مهاجرت می‌تواند با بررسی شرح وظایف شغل موردنظر و همچنین حقوق و مزایای آن، در صورت تمایل با کارفرما گفت‌وگو داشته و اگر به توافق رسیدند، قرارداد ببندد. بستن قرارداد از طرف وکیل با کارفرما به‌صورت حضوری انجام می‌شود.

پس از عقد قرارداد، از طریق نامه تائیدیه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی (جاب آفر) که با تائید وزارت کار کشور مقصد مهر و امضا می‌گردد، متقاضی می‌تواند از داخل ایران برای دریافت ویزای کاری از طریق سفارت اقدام نماید. شرایط مهاجرت کاری نیز در ادامه موردبررسی قرار خواهد گرفت.

شرایط مهاجرت کاری

شرایط مهاجرت کاری و دریافت جاب آفر برای افرادی که در زمینه تخصص خود، مهارت و سابقه دارند، دشواری خاصی ندارد. اصلی‌ترین شرط، داشتن یک رزومه قوی است (تقویت رزومه برای مهاجرت در پیشبرد سریع‌تر این فرآیند به شما کمک خواهد). این شرایط به شرح زیر می‌باشند:

 • داشتن حداقل سه الی پنج سال سابقه کاری در زمینه تخصص
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدارک فنی و حرفه‌ای در زمینه تخصص
 • داشتن سابقه بیمه مرتبط با تخصص
 • سن متقاضی نیز باید بین 25 سال الی 40 سال باشد.
 • داشتن مدرک زبان الزامی است؛ ولی نمره آن بسته به نظر کارفرما تعیین می‌شود.

شرح وظایف و همچنین حقوق و مزایای موقعیت شغلی به فرد اعلام می‌گردد، برخی موارد با کارفرما قابل‌مذاکره است و می‌توان در مورد تغییر آن‌ها بحث کرد.

در صورتی که قرارداد از طرف کارفرما فسخ شود، ویزای کاری که بر اساس موقعیت شغلی فسخ شده گرفته‌بودید نیز باطل خواهد شد و متقاضی می‌بایست به کشور خود بازگردد.

مزایای مهاجرت کاری

علاوه بر عدم وجود دشواری‌های خاصی در شرایط مهاجرت کاری از طریق جاب آفر، از مزایای متعددی که این روش دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخذ مجوز اقامت برای متقاضی و همچنین اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال)
 • امکان کار همسر از سال دوم مهاجرت
 • بهره‌مندی از امکانات رفاهی مانند امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
 • دریافت اقامت دائم کشور مقصد، پس از سه الی پنج سال تمدید ویزای کار
 • عدم نیاز به داشتن تمکن مالی برای مهاجرت

یکی از مزیت‌های اصلی این روش مهاجرتی، عدم نیاز به داشتن تمکن مالی است؛ در این روش به دلیل اینکه متقاضی با داشتن موقعیت شغلی اخذ شده از کارفرمای خارجی وارد کشور مقصد می‌شود و از فردای روز ورود به آن کشور، مشغول به کار می‌گردد، نیازی به داشتن تمکن مالی بالا ندارد.

فرد تنها به مبلغی برای اجاره مسکن و پرداخت هزینه‌های آن و مبلغی هم برای پرداخت هزینه‌های زندگی چون خوردوخوراک، پوشاک، هزینه حمل‌ونقل و… برای یک یا دو ماه اول نیاز دارد؛ پس از ماه اول نیز با دریافت حقوق و دستمزد خود می‌تواند از پس مخارج زندگی برآید.

مدارک موردنیاز

پس از اینکه متقاضی از دارا بودن شرایط مهاجرت کاری مطمئن شد، می‌بایست نسبت به تهیه مدارک موردنیاز برای مهاجرت اقدام کند.

 • رزومه قوی
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • مدارک دانشگاهی
 • گواهی تائیدیه دریافت پیشنهاد شغلی
 • مدارک و گواهی‌نامه‌های اخذ شده مرتبط با تخصص
 • مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 (نمره نهایی با نظر کارفرما تائید می‌گردد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت جسم و روان
 • ارائه مدارک بیمه (برای اثبات داشتن سابقه کاری)

 فرآیند دریافت جاب آفر چگونه است؟

شرایط مهاجرت کاری و روال دریافت ویزای کاری به نحوی است که کارفرما موقعیت شغلی را در وب‌سایت‌های معتبر جستجوی کار در اروپا یا کانادا منتشر می‌کند. این موقعیت شغلی برای دوبار و هر مرتبه به مدت سه ماه باید به صورت رسمی آگهی شود.

در صورتی که در این مدت از نیروی کار داخلی کشور مقصد که تابعیت دارند، کسی برای این موقعیت پیدا نشد و یا شرایط لازم را نداشت، مطابق قوانین آن کشور، کارفرما می‌تواند از نیروی کار خارجی یا مهاجر استفاده کند.

هشت الی ده ماه پس از عقد قرارداد با کارفرما یک جلسه مصاحبه از طریق اینترنت برگزار می‌شود تا کارفرما با متقاضی آشنا شده و به‌جهت آشنایی، گفت‌وگویی داشته باشند. پس از حدود یک سال از زمان عقد قرارداد با اتمام پروسه، ویزای کاری فرد آماده خواهد شد.

سوالات متداول

اگر تا زمان ارائه مدارک برای ویزا نتوانم مدرک زبان بگیرم، چه می‌شود؟

در صورتی که احساس می‌کنید برای دریافت مدرک نیاز به زمان دارید، سعی کنید تا زمان مصاحبه با کارفرما که حدود هشت ماه بعد از عقد قرارداد است، این مسئله را با مدیریت ویزانیو مطرح نمایید تا زمان مصاحبه را حدود دو ماه عقب‌تر بیاندازیم.

اگر پس از یک سال، کارفرما قرارداد را تمدید نکند چه می‌شود؟

معمولاً پس از یک سال، کارفرما قرارداد را با متقاضی تمدید می‌کند ولی در صورتی که این اتفاق نیافتد، در کشورهای اروپایی 6 ماه و در کانادا 12 ماه فرصت دارید تا به دنبال شغل جدید باشید و سپس به کار در آن‌جا مشغول شوید.

ساعت‌های کاری در کشورهای خارجی چگونه است؟

در بیشتر شرکت‌های خارجی، ساعت‌های کار معمولاً بین 8 صبح الی 16:30 عصر خواهد بود؛ روزهای شنبه ساعت 8 الی 12 یا 13 . روزهای یکشنبه هم تعطیل هستند. البته شرکت‌های خصوصی ممکن است ساعات کاری آن‌ها بسته به نظر کارفرما کمی متغیر باشد.

اگر شغل بهتری پیدا کردم، می‌توانم با کارفرما قطع همکاری کنم و به سراغ شغل جدید بروم؟

پایان دادن به قرارداد با کارفرما و ایجاد هر تغییری در قرارداد می‌بایست با توافق کارفرما باشد؛ در غیر این صورت برای ویزا کاری و اقامت متقاضی ممکن است مشکلاتی پیش آید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *