مهاجرت به کشورهای عربی برای کار

مهاجرت به کشورهای عربی برای کار

Work Migration To Arabic Countries

1569 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۸/۱۲/۲۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۲۵ در ۱۱:۴۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در سال‌های اخیر که فرآیند مهاجرت از ایران خصوصاً از طریق کاری روند رو به رشدی را در پیش گرفته است، تقاضا برای مهاجرت کاری به کشورهای عربی به دلیل خدماتی که به شهروندان آن‌ها ارائه می‌شود نیز تا حدود بسیار زیادی افزایش یافته است. اگر شما نیز مشتاق مهاجرت به کشورهای حوزه خلیج فارس هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

مهاجرت به کشورهای عربی

با توسعه و پیشرفت کشورهای حاشیه خلیج فارس، تقاضای مهاجرت با هدف اخذ اقامت، به این کشورها افزایش یافته است. کشورهایی چون عمان، بحرین، قطر و امارات متحده عربی در لیست کشورهای پر متقاضی قرار دارند.

زمانی که تصمیم به انتخاب یک کشور خارجی برای مهاجرت کاری و زندگی در آن را می‌گیرید می‌بایست موارد متعددی را در نظر داشته بگیرید. مهاجرت کاری به کشورهای عربی نیز از این قائده مستثنی نیستند.

برخی از این مسائل عبارت‌اند از در نظر گرفتن فرهنگ کشور مقصد و میزان تطابق آن با فرهنگ کشور متقاضی، میزان توافق سایر اعضای خانواده در مورد امر مهاجرت، چشم‌انداز حرفه‌ای شغلی برای چند سال آینده، در نظر گرفتن شرایط برای شروع کسب‌ و کار، سنجیدن شرایط برای شروع به‌کار و وضعیت تحصیل و…

 

مهاجرت به کشورهای عربی با هدف اخذ اقامت

افرادی که با هدف اخذ اقامت تصمیم به مهاجرت به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌گیرند، می‌بایست قبل از هرگونه اقدامی نسبت به شرایط اعطای اقامت به مهاجرین اطلاعات کافی را کسب نمایند.

اشتغال به کار و سرمایه‌گذرای در این کشورها به دلیل داشتن نفت، ارزش بالای پول‌شان، بالا بودن حقوق و مزایایی که به نیروی کار تعلق می‌گیرد، عدم وجود نیروی کار متخصص و به‌طور کلی در حال پیشرفت بودن، مورد توجه افراد بسیاری در جهان قرار گرفته است.

کشورهای این حوزه به دلیل برخی سیاست‌هایی که در نظر گرفته‌اند، شرایط نسبتاً سختی را برای اعطای مجوز اقامت موقت و دائم به متقاضیان را در نظر گرفته‌اند. بهترین راه برای ورود به این کشورها از طریق یافتن یک کارفرمای خارجی و داشتن پیشنهاد کار از وی (جاب آفر) با هدف مهاجرت کاری به کشورهای عربی امکان‌پذیر است.

بدین ترتیب فرد برای ورود خود مجوز و همچنین دلیلی معتبر دارد. اخذ ویزای کاری از طریق جاب آفر معمولاً یک الی سه ساله است و در انتهای هر سال نیز می‌بایست مجوز اقامت فرد با ارائه مدارک و احراز هویت، تمدید گردد.

اقامت کاری که این کشورها به متقاضیان اعطا می‌کنند، موقتی بوده و هرساله باید تمدید گردد. شرط تمدید آن نیز اشتغال به‌کار نزد کارفرمای خارجی است. در صورتی‌که فرد به هر دلیل از کار بیرون آید و موفق به اشتغال به کار نزد کارفرمای دیگری نشود، در زمان انقضای اعتبار ویزا ملزم به ترک کشور خواهد بود.

 

شرایط دریافت ویزای کاری  کشورهای عربی

برای دریافت ویزای کاری فرد می‌بایست یک کارفرمای خارجی از افراد تبعه کشور موردنظر که مورد تائید اداره کار و مهاجرت نیز باشد، بیابد تا از وی پیشنهاد کاری بر اساس مهارت‌های خود دریافت نماید. در صورت توافق با کارفرما، برای متقاضی دعوتنامه یا نامه تائید پیشنهاد شغلی را ارسال می‌نماید.  از الزامات و شرایط دریافت ویزا و مهاجرت کاری به کشورهای عربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن فرد حداقل ۲۴ و حداکثر ۴۰ سال باشد.
 • داشتن حداقل پنج سال سابقه کاری در زمینه مهارت و تخصص ذکر شده در رزومه کاری
 • داشتن حداقل پنج سال سابقه بیمه مرتبط
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس مد نظر کارفرما
 • آشنایی و تسلط بر زبان عربی برای کار در این کشورها مزیت محسوب می‌شود.
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی‌وحرفه‌ای مرتبط با تخصص مذکور
 • داشتن نامه تائیدیه شغلی از طرف کارفرمای خارجی معتبر

در سه سال ابتدای اخذ ویزای کاری، شغل متقاضی می‌بایست همان شغلی باشد که برای آن در سال ابتدایی ویزا صادر شده است.

 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به کشورهای عربی

از جمله مدارک موردنیازی که برای مهاجرت کاری به کشورهای عربی می‌توان به آن اشاره کرد، عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست اینترنتی متقاضی دریافت کار به دو زبان عربی و انگلیسی، که باید به‌وسیله کارفرمای خارجی و اسپانسر تکمیل شود و با مهر و امضا به تائید وی برسد.
 • دو عدد عکس در ابعاد ۶*۴ که در سال جاری گرفته شده باشد.
 • کپی پاسپورت متقاضی با حداقل هشت ماه اعتبار
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت جسم و روان
 • آزمایشات پزشکی و درمانی

البته لازم به ذکر است به دلیل سخت‌گیری‌های موجود، در حال حاضر تنها برای حوزه‌های کاری در زمینه نفت و گاز با حداقل پنج سال سابقه کار در این زمینه، ویزای کار صادر می‌گردد.

در سال‌های اخیر به دلیل آسان‌تر بودن شرایط اخذ ویزا از کشورهای اروپایی مانند آلمان، نروژ، سوئد، دانمارک، هلند و همچنین کانادا و همینطور پایین‌تر بودن هزینه مهاجرت به این کشورها، معمولاً متقاضیان کشورهای اروپایی و کانادا را ترجیح می‌دهند.

 

وضعیت بازار کار در کشورهای عربی

همان‌طور که می‌دانید درآمد اصلی کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق صادرات گاز و نفت به سایر کشورها حاصل می‌گردد. همین مسئله باعث شده که شاخص‌ها و استانداردهای زندگی در آن‌ها بالا بوده و تقاضای مردم از سرتاسر جهان برای مهاجرت و زندگی در این کشورها نیز بالا برود.

از طرفی دیگر میزان درآمد و حقوق کارمندان در این کشورها نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر بوده و اینکه دولت از کارکنان این کشورها مالیات دریافت نمی‌کند. متخصصان و مهندسین نفت و گازی که دارای حداقل ۵ سال سابقه کاری در این زمینه باشند، شرایط کاری بسیار مطلوبی را خواهند داشت.

مهاجرت کاری به کشورهای عربی

عقد قرارداد کاری در کشورهای عربی

قرارداد کاری استخدام که بین کارفرما و متقاضی بسته می‌شود می‌بایست به زبان عربی نوشته و یا به این زبان ترجمه شود. پیشنهاد می‌گردد به‌منظور جلوگیری از اتفاقات ناخوش‌آیند، پیشنهاد می‌شود تمامی مراحل اخذ ویزای کاری از ابتدا تا پس از عقد قرارداد و دریافت ویزا را تحت نظر یک وکیل مهاجرتی معتبر انجام دهید.

از مواردی که حتماً باید در قرارداد کاری ذکر شود، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت شغلی به همراه شرح وظایف متقاضی
 • مشخصات کارفرمای خارجی
 • نشانی محل کار
 • مشخصات کارمند شامل تاریخ تولد، ملیت، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، شغل و همچنین محل اقامت
 • مدت‌زمان قرارداد
 • حقوق و مزایای دریافتی

به‌دلیل حساس بودن پروسه کاری و اینکه کوچک‌‌ ترین خطایی ممکن است منجر به ریجکت شدن پرونده شما شود، می‌توانید از متخصصان و وکلای معتبر ویزا نیو کمک و مشاوره بگیرید و آینده خود را بیمه کنید.

سوالات متداول

مهاجرت کاری به کشورهای عربی بهتر است یا به کشورهای اروپایی؟

میزان درآمد در کشورهای عربی نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر است ولی از نظر اخذ اقامت برای متقاضی و خانواده وی و همچنین دریافت شهروندی، می‌توان گفت شرایط در کشورهای اروپایی و کانادا بهتر هستند.

کدام مشاغل بازار کار بهتری در کشورهای عربی دارند؟

به‌دلیل اینکه زیربنای اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس را نفت، گاز و پتروشیمی تشکیل می‌دهد، متقاضیانی که مهندس نفت و مهندس گاز بوده و حداقل پنج سال سابقه کار در این زمینه را داشته باشد، شرایط کاری بسیار مطلوبی را پیش رو خواهند داشت.

ساعات کاری و میزان درآمد در کشورهای عربی چگونه است؟

ساعات کاری بسته به شرایط شرکت مورد نظر متفاوت بوده و معمولاً بین ۴۰ الی ۴۸ ساعت در هفته خواهد بود. میزان درآمد نیز با توجه به سابقه کاری، میزان مهارت و تسلط افراد در کارشان به طور میانگین حدود ۵۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

چه آزمایش‌های برای دریافت ویزای کاری کشورهای عربی انجام می‌شود؟

اتباع خارجی و مهاجرانی که قصد دریافت ویزای کاری کشورهای حوزه خلیج فارس را دارند، می‌بایست آزمایش‌هایی چون ایدز، سل و ازمایش از قفسه سینه را انجام دهند و در صورت مطلوب بودن وضعیت، پروسه را به اتمام برسانند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۴.۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *