کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای

کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای

Working in Europe with a technical and professional degree

1499 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۴/۰۳ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۷/۱۳ در ۹:۰۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

مشاغل فنی در کشورهای اروپایی با توجه به کمبود نیروی مجرب و حرفه ‌ای، بازار کار بسیار داغی دارد. موقعیت‌های شغلی فراوان و درآمدهای مطلوب در کنار زندگی در محیطی امن و مرفه می‌تواند به‌خوبی زمینه پیشرفت افراد را فراهم کرده و آینده درخشانی را در شرایط پرتنش امروزی به همراه داشته باشد. شاید مهم‌ترین مزیت مهاجرت کاری به کشورهای خارجی، امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان و در ادامه اشتغال و تحصیل آن‌ها باشد. کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای به دلیل فرصت‌های شغلی فراوان، می‌تواند زمینه‌ساز یک زندگی ایده آل در کشورهای درجه‌یک دنیا باشد.

مهاجرت کاری به اروپا

اخذ ویزای کاری و مهاجرت به کشورهای اروپایی می‌تواند بهترین و مؤثرترین را برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی باشد. در قاره اروپا هر کشوری قوانین و قواعد خاصی برای پذیرش مهاجران کاری دارد؛ لذا هر فرد باید کشور موردنظر خود را از این نظر و البته وضعیت کلی اقتصادی خصوصاً نرخ بیکاری بررسی کند. ویزا نیو به‌عنوان یکی از بهترین مؤسسه‌های مهاجرتی، افتخار دارد تا یاری‌رسان‌ هم‌وطنان در مسیر مهاجرت کاری به اروپا و کانادا باشد.

مهاجرت کاری به اروپا از دو روش کلی جاب آفر و جاب سیکر امکان‌پذیر است؛ در روش جاب آفر، افراد باید از کارفرمای خارجی پیشنهاد شغلی دریافت کند که با توجه به شرایط حال حاضر ایران در جهان، مؤثرترین روش به این منظور خواهد بود. در روش جاب سیکر، به افراد از سوی دولت کشور موردنظر ویزای ۶ ماهه ارائه می‌گردد تا در این بازه زمانی به دنبال شغل بگردد؛ با توجه به محدود بودن زمان، ممکن است افراد موفق به یافتن شغل موردنظر خود نشوند؛ لذا این روش بسیار ریسک‌پذیر خواهد بود.

کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای

افرادی که دارای مدرک فنی و حرفه ای از مراکز فنی و آموزشی هستند یا از هنرستان‌های فنی فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ یعنی مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم داشته باشند؛ می‌توانند با داشتن سه سال سابقه کاری مرتبط، جهت اخذ ویزای کاری اروپا اقدام کنند. البته دوره‌های فنی و آموزشی در کشور مقصد برگزار خواهند شد که بسته به میزان تخصص و تجربه کاری افراد، حدود زمانی آن تعیین می‌گردد.

کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای دارای شرایط خاصی مانند سن مشخص و البته تسلط بر زبان انگلیسی با ارائه مدرک آیلتس با نمره ۵.۵ به بالا است؛ البته در کشور آلمان نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی با سطح B2 می‌باشند. هم‌چنین در روند اخذ ویزای کاری نیاز به اثبات تمکن مالی نیز دارید؛ به عبارتی دولت کشور موردنظر باید متقاعد شود که از پس تأمین هزینه‌های زندگی خود برمی‌آیید.

مشاغل فنی موردنیاز در اروپا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایان اروپایی، در زمینه مشاغل فنی احتمال بالایی دارد؛ چراکه بازار کار این کشورها با کاهش جدی نیروی کار فنی و متخصص روبه‌رو می‌باشد. بااین‌حال میزان سابقه کاری، حرف اول را در دریافت ویزای کاری این کشورها می‌زند. هرچه سابقه کاری شما بیشتر و به دنبال آن تخصص بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری در کسب موقعیت شغلی مناسب با درآمد مطلوب خواهید داشت.

 • مشاغل مربوط به صنعت ساختمان‌سازی
 • مشاغل مربوط به صنایع چوب
 • مشاغل مرتبط با ماشین‌آلات ساختمانی و کشاورزی
 • مشاغل مربوط به برق صنعتی و ساختمانی
 • تأسیسات و اتوماسیون صنعتی
 • گرافیست
 • مکانیک خودرو
 • مربی ورزشی
 • صنایع نساجی

مهاجرت به آلمان با مدرک فنی و حرفه ای

آلمان شاید نسبت به سایر کشورهای اروپایی در جذب مهاجران کاری موفق‌تر عمل کرده است؛ لذا اخذ ویزای کاری آلمان، آن‌هم از طریق جاب آفر برای هم‌وطنان از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است. کشور آلمان به‌عنوان قطب صنعتی اروپا، هرساله فهرستی از مشاغل فنی موردنیاز خود را منتشر می‌کند تا افراد فنی و متخصص را جذب نماید.

کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای ساده‌تر است؛ زیرا این مشاغل نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد و افراد تنها می‌توانند با ارائه مدرک فنی و سابقه کاری مرتبط، به کشورهای آن درخواست ویزای کاری دهند؛ هم‌چنین در آلمان افراد با سنین زیر ۴۰ سال شانس بیشتری برای اخذ ویزای کاری خواهند داشت. شرایط لازم به‌منظور اخذ ویزای کاری آلمان برای مشاغل فنی به شرح زیر می‌باشند.

 • دارا بودن حداقل دو سال آموزش عملی
 • دارا بودن حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط
 • مدرک زبان آلمانی با سطح B2
Working-in-Europe-with-technical-and-professional-degree_1
کار در اروپا

افراد با دارا بودن شرایط ذکرشده، می‌توانند مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری را معادل‌سازی و به سفارت کشور آلمان ارائه کنند. معادل‌سازی مدارک به این معنا است که تمامی مدارک شما را بر مبنای فاکتورهایی نظیر ساعات یا محتوای آموزشی با موارد مشابه در سیستم آموزش آلمان مقایسه و در صورت تائید، آن‌ها را معادل‌سازی می‌کنند. هزینه معادل‌سازی مدارک در آلمان حدود ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو است و از زمان ارائه مدارک تقریباً ۳ الی ۴ ماه به طول می‌انجامد. این مدارک به شرح زیر می‌باشند.

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • رزومه کاری
 • سابقه کاری
 • انگیزه نامه
 • مدارک آموزش عملی
 • مدرک دانشگاهی در صورت موجود بودن

فرآیند اشتغال به کار نیروهای فنی و حرفه ای در آلمان

پس از معادل‌سازی مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری آلمان، نامه‌ای تحت عنوان کسری آموزشی برای افراد ارسال خواهد شد؛ لذا افراد باید برای شرکت در دوره‌های آموزشی وارد کشور آلمان شوند. پس از تکمیل فرآیند آموزشی و در صورت منعقد شدن قرارداد کاری، افراد می‌توانند ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

در فرآیند اخذ ویزای کاری آلمان نیز مانند سایر کشورهای اروپایی، اثبات تمکن مالی ضروری است؛ هم‌چنین برای تسهیل در روند اخذ ویزای کاری آلمان، بهتر است مدرک زبان آلمانی خود را در سطح موردنیاز دریافت کند.

سؤالات متداول

شرایط استخدام نیروی کار فنی در کشور سوئد چگونه است؟

مهارت بر زبان انگلیسی یا سوئدی و البته ۳ سال سابقه کاری مرتبط، از شرایط مهم اخذ ویزای کاری سوئد برای مشاغل فنی محسوب می‌شود. ازآنجایی‌که در حال حاضر کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای تنها از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما امکان‌پذیر است؛ کارفرمای سوئدی باید اثبات کند که فردی با توانایی و مهارت شما در داخل کشور سوئد وجود ندارد؛ پس سعی کنید رزومه قوی ارائه کنید.

مزایای مهاجرت کاری به اروپا چیست؟

مهاجرت کاری به اروپا با توجه به نیاز روزافزون بازار کار این کشورها به نیروی کاری متخصص، مسیری به‌مراتب ساده‌تر با احتمال بالای صدور ویزا خواهد بود. از دیگر مزایای این نوع مهاجرت می‌توان به سهولت در اخذ اقامت دائم و تابعیت، امکان اخذ ویزای شینگن، امکان دریافت اقامت دائم برای همسر و فرزندان و حق کار و تحصیل برای آن‌ها اشاره کرد؛ از سوی دیگر تحصیل در آلمان و اتریش برای فرزندان رایگان خواهد بود.

ویزای کار برای مشاغل فنی و حرفه ای در اروپا دارای چه شرایطی است؟

کار در اروپا با مدرک فنی و حرفه ای و اخذ ویزا و به دنبال آن اقامت کاری، در درجه اول مستلزم داشتن مدرک فنی معتبر و سابقه کاری مرتبط حداقل سه سال می‌باشد. هم‌چنین شرایط سنی خاصی نیز در برخی کشورها وجود دارد؛ درواقع افراد با سنین کمتر از ۴۰ سال شانس بیشتری برای جلب نظر کارفرما و در ادامه اخذ ویزای کار خواهند داشت. به‌علاوه تسلط بر زبان انگلیسی، با ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره ۵.۵ به بالا نیاز است.

انواع ویزای کاری در آلمان چیست؟

کشور آلمان دو نوع ویزای کاری ارائه می‌کند: اولی ویزای جستجوی کاری که ۶ ماهه است و به متقاضیان این فرصت را می‌دهد که در این بازه به دنبال شغل بگردند. دیگری ویزای بلوکارت است که به دنبال دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای آلمانی ارائه می‌گردد. به‌طورکلی تضمین‌شده‌ترین راه ممکن برای اخذ اقامت کاری کشور آلمان، همین دریافت بلوکارت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۸]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *