مهاجرت

آیا کسی که ویزای مولتی دارد، اجازه کار در کانادا را دارد؟

اجازه کار با ویزای مولتی کانادا

کانادا در سال‌های اخیر کانون توجه بسیاری از افراد از سراسر جهان بوده است. سفر به کانادا بسته به علت آن نیازمند دریافت مجوزهای خاصی است. شاید یکی از ویزاهای مهم کانادا برای توریست‌های خارجی، ویزای توریستی از نوع مولتی باشد که دارای مقررات ویژه‌ای است. سؤالی که در ذهن برخی مخاطبان به وجود می‌آید این است که آیا متقاضیان اجازه کار با ویزای مولتی کانادا را دارد؟ که این سؤال در خصوص مجوز تحصیلی در بازه زمانی اعتبار این ویزا نیز مطرح می‌شود. در ادامه به بررسی علت نداشتن اجازه کار با ویزای مولتی کانادا خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی

دلایل متعددی برای سفر یا مهاجرت به کانادا وجود دارد؛ از تحصیلی و کاری گرفته تا سرمایه‌گذاری و توریستی. هرکدام از این مسیرها که به کانادا منتهی می‌شوند، مستلزم دریافت مجوزهای خاصی می‌باشند؛ برای مثال جهت تحصیل در دانشگاه‌ها ویزای تحصیلی و برای کار در ایالات مختلف کانادا ویزای کاری نیاز خواهد بود. اقامت کوتاه‌مدت در کانادا نیز ملزم به دریافت ویزای توریستی می‌باشد.

ویزای مولتی کانادا

ویزای توریستی یا Visitor Visa برای مقاصد مختلفی مانند دیدار از خانواده، شرکت در همایش یا رویدادی خاص، گردشگری و … ارائه می‌گردد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد ویزای توریستی مجوز اقامت کوتاه‌مدت یا موقت در کانادا خواهد بود؛ یعنی با پایان اعتبار آن بایستی از کشور خارج شد. اجازه کار با ویزای مولتی کانادا موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی متشکل از دو نوع است که تفاوت اصلی میان آن‌ها در تعداد ورود مجاز به کشور مقصد مشخص می‌شود. از طرف دیگر در میزان اعتبار این دو نوع ویزای نیز تفاوت‌هایی وجود دارد و هم‌چنین یکی بر دیگری دارای برتری است.

ویزای توریستی سینگل

ویزای سینگل به معنای ویزای یک‌بار ورود است؛ به این معنی که با دست داشتن این نوع ویزای توریستی تنها یک‌بار مجاز به ورود به کانادا خواهید بود. طبق قانون با ویزای توریستی سینگل، در صورت خروج از کشور دیگر مجاز به ورود به آن نخواهید بود، مگر آن‌که مجدداً به دریافت ویزای اقدام کنید. لازم به ذکر است که میزان اعتبار ویزای توریستی سینگل 6 ماهه می‌باشد.

ویزای توریستی مولتی

اکثر ویزاهای توریستی در کانادا به‌صورت مولتی صادر می‌گردند؛ البته به‌غیراز مواردی که قصد افراد از سفر به کانادا شرکت در همایش یا رویدادی خاص باشد. ویزای مولتی کانادا این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا در بازه زمانی اعتبار آن، چند بار به این کشور وارد یا خارج شوند؛ لذا دراین‌باره محدودیتی وجود نخواهد داشت.

مسئله دیگر در خصوص ویزای مولتی کانادا، مدت اعتبار آن است که خیلی بیش‌تر از ویزای سینگل است. شایان‌ذکر است که بر مبنای قانون، مدت اعتبار ویزای مولتی نباید بیش‌تر از اعتبار پاسپورت باشد. هم‌چنین اجازه کار برای دارنده ویزای مولتی کانادا یا تحصیل، از مواردی است که در بازه زمانی اعتبار آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

اجازه کار با ویزای مولتی کانادا

افراد با دریافت ویزای توریستی مولتی، در هر بار سفر به کانادا می‌توانند حداکثر به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. پس از گذشت این بازه زمانی، افراد حتی برای مدت کوتاهی باید طبق قانون، از کانادا خارج شده و دوباره به آن بازگردند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، با اخذ ویزای مولتی می‌توان تا پایان اعتبار آن بدون محدودیت چند بار به کشور کانادا وارد یا خارج شد؛ البته در هر بار ورود تنها مجاز به اقامت 6 ماهه خواهید بود.

امکان اخذ اجازه کار با ویزای مولتی کانادا و به‌مانند آن تحصیل، بر اساس قانون وجود نخواهد داشت. افرادی که قصد کار در کانادا را دارند باید از روش‌های دیگر مانند جاب آفر به این منظور اقدام کرده و با دریافت آسان ویزای کاری به کار و زندگی در این کشور مشغول باشند.

اعتبار ویزای مولتی کانادا 10 ساله است؛ اما ازآنجاکه پاسپورت ایرانیان اعتبار 5 ساله دارا می‌باشد، ویزای مولتی برای ایرانیان، 5 ساله صادر می‌شود. به همین دلیل است که به ویزای توریستی مولتی کانادا ویزای 5 ساله نیز گفته می‌شود.

قوانین مربوط به ویزای مولتی

لازمه دریافت ویزای توریستی مولتی شرایط خاص تعیین‌شده از سوی اداره مهاجرت کانادا است. با توجه به سختگیری‌های فراوان افسر پرونده در زمینه صدور ویزا برای ایرانیان، حتی اگر یکی از شروط زیر را دارا نباشید، مجاز به دریافت ویزای مولتی کانادا نخواهید بود:

 • اثبات ترک کانادا با اتمام تاریخ اعتبار ویزا
 • نداشتن اجازه کار با ویزای مولتی کانادا
 • مجاز نبودن به تحصیل در کانادا
 • نداشتن هیچ‌گونه سابقه فعالیت مجرمانه
 • به خطر نینداختن امنیت اجتماعی کشور
 • سلامت جسمی و روانی
 • ارائه مدارک لازم

مراحل دریافت ویزای مولتی کانادا

طی کردن درست و دقیق مراحل ویزای توریستی و ارائه مدارک جامع و کامل، موفقیت افراد را در این پروسه تضمین خواهد کرد. اولین مرحله ثبت‌نام (ایجاد حساب کاربری) و تکمیل فرم ویزا در سایت سازمان مهاجرت کانادا است. در این فرم‌های آنلاین تمامی اطلاعات شخصی مانند، سن، وضعیت تأهل، سابقه سفر و … ارزیابی خواهد شد.

دریافت ویزای مولتی کانادا به‌هیچ‌عنوان به معنای برخورداری از حقوق شهروندی کانادا و امکانات خدماتی، رفاهی مانند خدمات پزشکی رایگان این کشور نخواهد بود.

پس از تکمیل فرم آنلاین نوبت به آپلود تمامی مدارک موردنیاز می‌باشد. تمامی مدارک باید بدون کوچک‌ترین نقصی در سایت بارگذاری شود؛ زیرا نقص در هرکدام از آن‌ها خطر ریجکتی درخواست را به همراه خواهد داشت. همه مدارک باید از قبل ترجمه رسمی شده باشند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای مولتی کانادا به شرح زیر است:

 • فرم کامل شده درخواست ویزا
 • عکس رنگی بیومتریک
 • اصل پاسپورت و پاسپورت‌های قبلی (جهت بررسی سوابق سفر)
 • مدارک شناسایی و سند ازدواج
 • سند ملکی
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی
 • گواهی اشتغال به کار
 • فیش حقوقی
 • ارائه دعوت‌نامه رسمی و معتبر (در صورت وجود)
 • مدارک رزرو هتل
 • بلیت رفت‌وبرگشت

هزینه درخواست ویزای توریستی مولتی کانادا به‌صورت آنلاین پرداخت می‌شود؛ این هزینه باید از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند مستر کارت صورت بگیرد. پس از انجام مراحل و پرداخت هزینه، طی ارزیابی سازمان مهاجرت کانادا، ایمیلی برای افراد ارسال خواهد شد. در این ایمیل از افراد خواسته می‌شود جهت انجام مراحل تکمیلی نظیر بیومتریک، ضمن همراه داشتن مدارک لازم به سفارت کانادا مراجعه نمایند. ازآنجایی‌که سفارت کانادا در ایران بسته است، ایرانیان برای انجام این امور باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه مانند امارات یا ترکیه مراجعه کنند. پس از اتمام مراحل باید منتظر نتیجه درخواست بود.

سؤالات متداول

نداشتن اجازه کار با ویزای مولتی کانادا یکی از الزامات مهم در هنگام صدور این ویزا خواهد بود. اشتغال به کار در طول این بازه کاملاً غیرقانونی خواهد بود؛ البته به‌غیراز مشارکت در فعالیت‌های خیریه. افرادی که با ویزای توریستی به‌صورت موقت در این کشور اقامت دارند، از حقوق شهروندی مانند حق کار و تحصیل بهره‌مند نبوده و حتی حق برخورداری از امکانات و خدمات رفاهی و درمانی را نیز نخواهند داشت.

پس از انجام دقیق مراحل و ارائه کامل مدارک، درخواست شما در سازمان مهاجرت کانادا ثبت خواهد شود. پس موفقیت‌آمیز بودن ارزیابی مدارک درنهایت از سوی سازمان ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد. در این ایمیل از شما خواسته می‌شود تا در بازه زمانی 30 روز نسبت به انجام روال بیومتریک و عکس دیجیتال به سفارت کانادا مراجعه نمایید.

نداشتن مجوز تحصیل و اجازه کار با ویزای مولتی کانادا از مهم‌ترین الزامات این پروسه است. هم‌چنین دارا بودن سلامت کامل و نداشتن هیچ‌گونه سابقه کیفری اهمیت بالایی در این پروسه خواهد داشت؛ به عبارتی دولت کانادا با در نظر گرفتن این الزامات، می‌خواهد مطمئن شود که شما خطری برای سلامت اجتماعی کشور در بازه اقامت خود ایجاد نخواهید کرد.

سابقه سفر خوب به کشورهایی دارای پاسپورت قدرتمند نظیر ژاپن یا اروپا می‌تواند شانس زیادی برای اخذ ویزای مولتی کانادا برای شما به ارمغان بیاورد. مهر ویزا و سابقه سفر درنتیجه ارزیابی مدارک لازم جهت اخذ ویزای مولتی، به‌دقت بررسی می‌شوند. هم‌چنین تمکن مالی خوب و تأمین هزینه زندگی در بازه اقامت در کانادا هم برای دولت کانادا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.