مهاجرت

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا

ممکن است متقاضیان تحصیل در کانادا بتوانند از دانشگاه فاند بگیرند و درون خود دانشگاه کارهایی انجام دهند که تا حدودی به تامین مخارج زندگی آن‌ها کمک کند؛ ولی هزینه‌ای که از این طریق به‌دست آید، برای گذراندن زندگی در این کشور، کافی نخواهد بود. در برخی موارد نیاز است برای برآمدن از پس مخارج زندگی، کمی بیشتر کار کرد. در ادامه به بررسی شرایط کار حین تحصیل در کانادا خواهیم پرداخت.

کار در بیرون از دانشگاه

درصورتی‌که متقاضی تحصیل در کانادا، مجوز تحصیل (study permit) معتبر داشته باشد، اجازه دارد برای کارفرمای خارج از محیط دانشگاه کار کند. با داشتن مجوز کار بیرون از محیط دانشگاه، فرد متقاضی اجازه دارد در طی دوران تحصیل و برگزاری کلاس‌های آموزشی، به‌اندازه 20 ساعت در هفته کار کند. مدت‌زمان کار کردن در تعطیلات کلاس‌ها مانند تابستان و… می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت باشد.

کار در حین تحصیل در کانادا

ازجمله توصیه‌های عمومی که می‌توان در مورد شرایط کار در حین تحصیل در کانادا به آن‌ها اشاره کرد، این است که کار در حین تحصیل نمی‌تواند پوشش‌دهنده تمامی هزینه‌ها و مخارج شما باشد و تنها به‌عنوان کمک‌هزینه‌ای برای کاهش بار هزینه‌هاست.

پیشنهاد می‌شود که فرآیند کار در حین تحصیل را پس از شروع کلاس‌ها، آغاز تحصیل و از ترم دوم آغاز کرده و ترم اول را صرف آشنایی با محیط، درس و دانشگاه کنید. بهتر است ساعات کاری را به‌گونه‌ای تنظیم نمایید که به اولویت اصلی شما یعنی تحصیل، ضربه‌ای وارد نشود.

کار دانشجویی در کانادا

بسیاری از دانشجویان بعد از ورود به کانادا، آمادگی لازم جهت ورود به بازار کار را نیز دارند. کار دانشجویی در کانادا یک امتیاز مثبت برای دانشجویان محسوب می‌شود چراکه به متقاضی کمک می‌کند تا بعد از اتمام تحصیل خود، بتواند به راحتی وارد بازار کار شود.

 متقاضی کار در حین تحصیل در این مدت با کار دانشجویی مهارت های لازم را کسب می کند. ترجیحا بهتر است دانشجو در زمینه تحصیلی خودش کار کند تا بتواند از تجربیات کسب شده در این مدت به عنوان سابقه کاری استفاده نماید.

انواع کار در کانادا

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا بسته به نوع کار ها مشخص می گردد. کارها به پنج دسته تقسیم می‌شوند.

 • کار دانشجویی (HiWi)
 • کار عادی
 • کار تخصصی
 • آزادکاری (Freelance)
 • کار سیاه

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا برای کار دانشجویی معمولا به‌گونه‌ای است که باید حداقل یک‌ترم از شروع تحصیل گذشته باشد. در صورت امکان وجود کار دانشجویی در دانشگاه محل تحصیل، در صورت کسب نمره‌ای بالا در یک درس، می‌توانید با استاد آن درس مذاکره نمایید. در صورت توافق می‌توانید در جایگاه‌هایی مانند استاد حل تمرین، برگزارکننده دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تمرینی سطح سایر دانشجویان در حین تحصیل مشغول به کار شوید.

کار عادی به مشاغلی چون کار در فروشگاه زنجیره‌ای، رستوران و… گفته می‌شود. این مشاغل نسبت به کارهایی که نیاز به تخصص خاصی دارند، بیشتر در بازار وجود دارد. البته حقوق پایین‌تری نیز دارند.

کارهای تخصصی شامل مشاغلی می‌شوند که علاوه بر نیاز به تحصیلات آکادمیک، نیاز است که مهارت‌های دیگری داشته باشید. از مزایای کارهای تخصصی می‌توان به حقوق بالای آن اشاره کرد ولی از طرفی دیگر، تعداد کار کمتری برای آن وجود دارد.

آزادکاری دارای شرایط کاری خاص بوده و به‌نوعی نامحدود است. این مدل کار برای افراد خارجی، غیرمجاز می‌باشد. ولی ممکن است شرایط خاصی برای شما در نظر گرفتن شود که می‌توانید با مراجعه به اداره مهاجرت و پناهندگی از این شرایط آگاه شوید.

کار سیاه که به‌نوعی به کارهای غیرقانونی گفته می‌شود. برخی مواقع ممکن است شرایط به نحوی باشد که افراد به کار در رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، ظرف‌شویی، کار در کارواش‌ها و این‌چنین جاهایی رو آورند. به چنین کارهایی که حقوق آن‌ها از حقوق معمولی کمتر است و معمولاً هم در آن‌ها هدف فرار از مالیات است، کار سیاه گفته می‌شود. این نوع کار در بسیاری از کشورها ممنوع بوده و پیشنهاد می‌شود تا حد امکان از قبول چنین کارهایی بپردازید.

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا

درصورتی‌که یک دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل بخواهد در کنار درس خواندن در بیرون از دانشگاه مشغول به کار شود، می‌بایست دارای شرایطی خاص باشد. شرایط کار در حین تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

 • دارا بودن مجوز معتبر تحصیلی (study permit)
 • تکمیل کردن ثبت‌نام به‌صورت تمام‌وقت دریکی از مؤسسات یا دانشگاه‌های معتبر مشخص‌شده
 • آغاز کردن تحصیل در رشته تحصیلی
 • دارا بودن شماره بیمه اجتماعی (SIN)
 • مشغولیت به تحصیل در محیط کالج یا دانشگاه تخصصی به‌طوری‌که در شش ماه آینده در شرف گرفتن مدرک یا گواهی‌نامه باشید.

اگر وضعیت دانشجو تغییر کند و دارای این شرایط نباشد، می‌بایست هرچه سریع‌تر کار کردن در خارج از محیط دانشگاه را متوقف نماید.

درصورتی‌که فرد متقاضی تحصیل در کانادا از همان ابتدای شروع به تحصیل به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه و موسسه آموزشی ثبت‌نام کرده باشد، درصورتی‌که دوره‌های تمام‌وقت وی نیز به پایان برسند یا در انتهای تحصیل وی باشد، در صورت نداشتن سایر شرایط نیز اجازه دارند در خارج از محیط دانشگاه مشغول به کار شوند.

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا

شرایط عدم صدور اجازه کار در حین تحصیل

همانطور که میدانید تمام دانشجویان برای اینکه بتوانند ویزای تحصیلی اخذ کنند باید با ارائه مدارک لازم، تمکن مالی خود را به سفارت کانادا اثبات نمایند. ولی در بعضی از مواقع ممکن است شرایطی بوجود آید که به دانشجو برای کمک به هزینه‌ها اجازه کار داده شود.

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا برای دانشجویانی که دارای شرایط زیر باشند به‌گونه‌ای است که برای آن‌ها مجوز کار خارج از محیط دانشگاه صادر نمی‌گردد.

 • دانشجویان مهمان و انتقالی
 • دانشجویانی که در کلاس آموزشی انگلیسی و فرانسه ثبت‌نام کرده‌اند.
 • دانشجویانی که دوره‌های آموزشی عمومی برداشته‌اند.

تمام‌وقت بودن ثبت‌نام یک دانشجو توسط سازمان پناهندگان، مهاجرین و شهروندی کانادا بر اساس اعتبارات داده‌شده به دانشجو، اطلاعات مدارک تحویلی و همچنین ساعات کلاس‌ها و… تعیین می‌گردد.

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا و حقوق

در بررسی شرایط کار در حین تحصیل در کانادا، در مورد حقوق کار باید بگوییم که حداقل میزان حقوق در کانادا معادل ساعتی 8 الی 9 دلار می‌باشد. بسته به میزان تخصص، مهارت و نوع کار حقوق دانشجو متفاوت است. به‌طور مثال میانگین حقوق یک برنامه‌نویس برای یک ساعت حدود 12 الی 17 دلار می‌باشد. اطلاعات دقیق حقوق مشاغل را می‌توانید از سایت indeed.com ببینید.

کار در محیط تحصیل

اگر در زمان تحصیل، یک دانشجو دارای معیارهای مشخص‌شده‌ای باشند، به وی اجازه کار در محیط دانشگاه داده می‌شود. کار در محیط تحصیل به معنای مشغول شدن به کار در محیط موسسه و دانشگاهی است که در آن در حال تحصیل هستید. کارفرمای شما نیز بسته به جایگاه و شغلی که به دست می‌آورید، می‌تواند شامل سازمان دانشجویی، اعضای هیئت‌علمی، اعضای دانشگاه و هرگونه کسب‌وکار خصوصی در داخل محیط دانشگاه باشد.

برخی از دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌ها و مؤسسات کانادایی مشغول به تحصیل هستند، در انتهای دوره می‌بایست یک دوره کارآموزی و یا کار الزامی بگذرانند. پس از پایان دوره می‌توانند در همان‌جا درخواست همکاری دهند که در صورت موجه بودن و تائید از طرف موسسه موردنظر می‌توانند در همان‌جا با شرایطی که توافق می‌کنند، مشغول به کار شوند.

برخی از معیارهایی که دانشجو می‌بایست داشته باشد تا مجاز به کار در محیط تحصیل باشد به شرح زیر هستند:

 • داشتن تأییدیه معتبر مجوز تحصیل
 • شماره بیمه اجتماعی
 • ثبت‌نام به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه‌ها و مؤسسات در دوره تحصیلات تکمیلی در مؤسسات عمومی و خصوصی، کالج و دانشگاه‌های کبک، مدارس معتبر و قانونی کانادا

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی

پس از اتمام درس متقاضی تحصیل در کانادا و فارغ‌التحصیلی، اعتبار مجوز اقامت از طریق تحصیل برای فرد به از بین می‌رود. در این حالت فرد یا باید به کشور خود بازگردد و یا ویزا تحصیلی خود به ویزای کاری تبدیل نماید تا بتواند در کانادا بماند و اجازه کار داشته باشد.

مجوز و ویزای کار به‌گونه‌ای است که ابتدا باید برای یک دوره که حکم آموزش و کسب تجربه را نیز دارد، مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دریافت نمایید. پس از گذراندن آن دوره شما باتجربه کافی وارد محیط کارشده و می‌توانید ویزای خود را به ویزا و مجوز کاری تغییر دهید. در برخی موارد، مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند شامل حال اعضای خانواده، همسر و فرزندان نیز بشود.

جستجوی کار پس از فارغ‌التحصیلی

امکان کار کردن بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی یکی از مزایای بزرگ و مهم تحصیل در کشور کانادا است. پس از پایان تحصیل، فرد فارغ‌التحصیل می‌تواند برای مدت 3 سال قرارداد ببندد و مشغول به کار شود.

یافتن شغل و دریافت ویزای کاری در کانادا به‌گونه‌ای است که از طریق بنگاه‌های کاریابی معتبر و وکلای معتبر ما در کانادا، برای شما کار پیدا می‌شود. در صورت پسندیدن جایگاه شغلی موردنظر از طرف شما و تائید آن، با کارفرما قرارداد بسته می‌شود.

پس از عقد قرارداد، در صورت دارا بودن تمامی شرایط می‌توانید با رعایت قوانین و اصول، مشغول به کار شوید. قراردادهای کاری می‌توانند به‌صورت یک‌ساله یا سه‌ساله بسته شوند. پیشنهاد می‌گردد به‌صورت یک‌ساله قرارداد ببندید تا در صورت پیدا کردن کار با موقعیت و حقوق بهتر در انتهای یک سال، بتوانید به‌راحتی کارفرمای خود را تغییر دهید و در شغل جدید به استخدام درآیید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.