مهاجرت کاری

کار در کانادا به عنوان دانشجوی بین‌المللی

working-in-canada-as-international-student

کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی می‌تواند تجربه ارزشمندی باشد؛ تأمین هزینه‌های زندگی و البته برخی هزینه‌های جانبی آموزشی، بسیاری را به این فکر می‌اندازد تا از مزیت کار دانشجویی استفاده کنند. به‌طورکلی تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا یا انگلیس، هزینه‌های به‌مراتب معمول‌تری دارا می‌باشد. از سوی دیگر دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر این کشور سبب شده تا کانادا به‌عنوان یک از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان مبدل شود.

کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی

کانادا دارای بهترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جهان است؛ البته تحصیل در این کشور مانند آلمان یا فرانسه رایگان نیست. بااین‌حال امکان کار در کنار تحصیل در کانادا موجب شده تا دانشجویان بتوانند برخی هزینه‌های جانبی خود را پوشش دهند و علاوه بر این تجربه ارزشمند کار و برقراری ارتباط با افراد دیگر را کسب نمایند. قبل از هر چیزی باید یادآور شویم که اخذ ویزای تحصیلی کانادا مستلزم اثبات تمکن مالی می‌باشد؛ دانشجو به این وسیله دولت کانادا را متقاعد می‌کند که می‌تواند هزینه زندگی و تحصیل را در طول دوران تحصیلی خود پوشش دهد. مؤسسه مهاجرتی ویزا نیو افتخار دارد تا در تمامی مراحل مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی کانادا یاری‌رسان شما عزیزان باشد.

کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی به‌صورت پاره‌وقت است؛ لذا هر دانشجو می‌تواند تنها 20 ساعت در هفته کار کند؛ دلیل این امر آن است که لطمه‌ای به تحصیل افراد وارد نگردد. شهریه دانشگاه‌های کانادا به‌جز رشته‌هایی مانند هنر و علوم اجتماعی، سالانه بیش از 1000 دلار است؛ لذا دانشجویان مجبور خواهند شد تا برای تأمین هزینه‌های جانبی خود به فکر کار در کنار تحصیل بیافتند.

working-in-canada-as-international-student_1

انواع کار دانشجویی

کسب مجوز کار و به دنبال آن انجام کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی می‌تواند فقط بخشی از هزینه‌های افراد را پوشش دهد؛ اما بااین‌حال تجارب بسیار ارزشمند کاری را در کنار تحصیل در اختیار دانشجو قرار می‌‌دهد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در کشور کانادا در قیاس با کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا منطقی‌تر و متناسب‌تر می‌باشد؛ درنتیجه افراد می‌توانند با کسب آگاهی و انتخاب کار دانشجویی مناسب، در هر دو حوزه تحصیلی و کاری در کشور کانادا موفق شوند. دانشجویان بین المللی   می‌توانند به دو شکل مشغول به کار شوند:

کار دانشجویی خارج از دانشگاه

کار دانشجویی خارج از دانشگاه یا Off campus به مشاغل اطلاق می‌شود که خارج از محوطه دانشگاه یا کالج زیر نظر کارفرماهای خارجی انجام می‌پذیرد. دانشجویانی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند در کانادا مشغول به کار شوند.

  • مجوز تحصیلی معتبر داشته باشند.
  • به‌عنوان دانشجوی تمام‌وقت در دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کرده باشند.
  • برنامه تحصیلی دانشجویان بیش از 6 ماه طول بکشد.
  • SIN یا شماره بیمه اجتماعی معتبر داشته باشند.

البته در مواردی دانشجو نمی‌تواند در این مشاغل Off campus مشغول به کار شود؛ مثلاً اگر دانشجوی انتقالی یا مهمان باشد و یا در برنامه‌های آموزش ثانویه ثبت‌نام کرده باشد.

کار دانشجویی داخل دانشگاه

کار دانشجویی داخل دانشگاه یا On campus به مشاغلی گفته می‌شود که در فضای داخلی دانشگاه انجام بپذیرد. معمولاً دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی در کانادا دارای اعلانات یا سایت‌هایی هستند تا از این طریق فرصت‌های شغلی On campus را به متقاضیان معرفی کنند. این‌گونه مشاغل، موقعیت‌هایی مانند دپارتمان تحصیلی، مرکز ورزشی، دفتر ثبت‌نام، کتابخانه یا حتی کار در رستوران یا کافی‌شاپ دانشگاه را شامل می‌شود.

لازمه کار دانشجویی در داخل دانشگاه نیز داشتن مجوز تحصیلی، ثبت‌نام تمام‌وقت در دانشگاه و شماره بیمه SIN می‌باشد. تا زمانی که دانشجوی بین المللی دارای این شرایط باشد، می‌تواند بدون محدودیت زمانی در دانشگاه مشغول به کار باشد.

سایر قوانین مربوط به کار دانشجویی در کانادا

کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی مزایای بسیاری مانند کسب تجربه کاری مربوط به رشته تحصیلی، آشنایی با محیط کار، رزومه سازی و … به همراه دارد که بسیار ارزشمند است و می‌تواند بسترساز موفقیت کاری افراد در آینده شود.

کار دانشجویی در کانادا، جدا از این‌که داخل دانشگاه یا خارج آن باشد، علاوه بر کسب مجوز تحصیلی یا کاری، دارای قوانین و مقررات خاصی است که دانشجو موظف خواهد بود بسته به شرایط خود از آن‌ها تبعیت نماید.

مجوز کار Co-op

مجوز کار کارآموزی برای کسب تجربه کاری در داخل و خارج از دانشگاه الزامی می‌باشد. دانشجویان باید مجوز تحصیلی داشته باشند؛ هم‌چنین باید نامه‌ای از دانشگاه داشته باشند تا اثبات کند استخدام دانشجو به‌منظور تکمیل دوره آموزشی وی خواهد بود. اخذ این مجوز کاری هزینه‌ای ندارد و تاریخ اتمام آن منطبق با اعتبار مجوز تحصیلی دانشجو خواهد بود.

تست پزشکی

درصورتی‌که دانشجوی بین المللی بخواهد در زمینه‌هایی مانند کودکان یا خدمات درمانی مشغول به کار دانشجویی شود؛ باید پیش از درخواست کاری خود، معاینات پزشکی را تکمیل کند. دانشجویان بین المللی می‌توانند برای کسب آگاهی بیشتر از این مشاغل و مراکز انجام معاینه پزشکی در کانادا، به وب‌سایت رسمی دولت کانادا یا IRCC  مراجعه نمایند.

این پروسه ممکن است زمان‌بر باشد؛ لذا دانشجویان باید از قبل آن را رزرو نمایند. دانشجویان می‌بایست قبل تقاضای کار، به‌منظور اخذ مجوز کاری، این معاینات را به آن پیوست داده و ارسال نمایند.

شرایط ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی

ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان بین المللی این امکان را می‌دهد تا مطابق با دوران آموزش خود، سه سال در کانادا کار کنند. البته درصورتی‌که دوران تحصیلی دانشجو کمتر از 8 ماه باشد، این مجوز به او ارائه نخواهد شد؛ اما درصورتی‌که بین 8 ماه تا دو سال باشد این مجوز با اعتبار 9 ماهه ارائه خواهد شد. اگر دوران آموزش دانشجو بیش از 2 سال باشد، مجوز Post Graduation Work Permit با اعتبار 3 ساله به آن‌ها ارائه می‌گردد. شرایط لازم برای اخذ این ویزا عبارت‌اند از:

  • تکمیل 8 ماه دوره تحصیلی در کانادا به‌عنوان پیش‌نیاز
  • تحصیل مستمر و تمام‌وقت در کانادا
  • تقاضای ویزای کار، حداقل 90 روز قبل از اتمام دوره تحصیلی
  • مجوز تحصیلی معتبر در هنگام درخواست ویزای کار
  • ارائه مدرک اتمام دوره تحصیلی
  • عدم دریافت Post Graduation Work Permit از قبل

درآمد کار دانشجویی در کشور کانادا

لازمه کار به عنوان یک دانشجو بین المللی چه داخل و چه خارج از دانشگاه، گذراندن دست‌کم 6 ماه تحصیل، مجوز تحصیلی و کاری است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دانشجویان مجاز به حداکثر 20 ساعت کار در شبانه‌روز هستند؛ حقوق این مشاغل نیز به‌صورت ساعتی از حدود 10 دلار به بالا در نظر گرفته می‌شود.  برخی از کارهای دانشجویی به همراه حقوق آن‌ها به شرح زیر است.

مشاغل دانشجویی

حقوق به ازای هر ساعت کاری

حسابدار

25 دلار

خدمات مشتری

11 دلار

دستیار فروش

12 دلار

مسئول دفتر

13 تا 15 دلار

مراقبت از کمپ‌های دانش‌آموزی

12 دلار

هماهنگ‌کننده مراسم و جشنواره‌ها

10 دلار

منابع انسانی

13 دلار

نجات‌غریق

12 دلار

هماهنگ‌کننده تفریحات و سرگرمی

15 دلار

سؤالات متداول

کار در کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی مشمول پرداخت مالیات بر درآمد خواهد شد. هر دانشجوی بین المللی باید سالانه در تاریخی مقرر، فرم مالیاتی خود را تکمیل و به سازمان مالیاتی کشور یا CRA ارائه دهد. دانشجویان می‌بایست در این فرم، اطلاعات مربوط به درامد خود را تکمیل نمایند.

متقاضیان واجد شرایط کار دانشجویی، با توجه به توانایی و مهارت خود می‌توانند از طریق منابعی مانند immigrant-serving organizations  و Job Bank شغل موردنظر خود را بیابند. هم‌چنین مواردی نظیر کاور لتر و رزومه کاری هم می‌تواند در یافتن شغل موردنظر تأثیرگذار باشد.

کار در کشور کانادا به عنوان یک دانشجو بین المللی نیازمند اخذ شماره بیمه اجتماعی کانادا است. متقاضیان با ارائه پاسپورت و از دو طریق مجوز تحصیلی و کاری می‌توانند شماره 9 رقمی SIN را دریافت کنند. دانشجویان هم با در دست داشتن مجوز تحصیلی معتبر و ثبت‌نام به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه باید این شماره را برای کار دانشجویی اخذ نمایند.

درصورتی‌که هدف دانشجو از کار در داخل یا خارج از دانشگاه، کسب تجربه باشد؛ مانند یاری استاد در انجام کارهای تحقیقاتی، نیاز به مجوز کار نخواهند داشت. بااین‌حال با ارائه مجوز تحصیلی معتبر، دریافت ویزای کاری دانشجویی بر اساس مقررات کانادا، پروسه‌ای آسان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.