working migration methods - کدام روش مهاجرت کاری بهتر است؟

شما خواهید آموخت :

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در سال‌های گذشته، افراد بسیاری رویای مهاجرت به کشورهای خارجی که دارای شرایط اقتصادی مطلوب، آب‌وهوای خوب و سطح بالای تحصیلات در سر پرورانده‌اند. مهاجرت کاری را می‌توان مطمئن‌ترین روش مهاجرتی معرفی کرد که خود دارای سه روش است. انتخاب روش با توجه به مهارت و توانمندی‌های متقاضی انجام می‌شود. در ادامه به بررسی اینکه کدام روش مهاجرت کاری بهتر است؟ خواهیم پرداخت.

جاب سیکر

یکی از برنامه‌هایی که توسط سازمان مهاجرت معرفی می‌شود، ویزای جستجوی کار (جاب سیکر) است. در این روش فرد با دریافت ویزای شش‌ماهه اجازه دارد به کشور مقصد رفت‌وآمد داشته باشد تا کاری بر اساس مهارت و تخصص خود پیداکرده و با کارفرمای خارجی قرارداد ببندد.

اگر در این شش ماه موفق به عقد قرارداد کاری شوید، می‌توانید درخواست اجازه اقامت کاری دهید. معمولاً در ابتدا یک اقامت یک‌ساله به متقاضی داده می‌شود. درصورتی‌که فرد به مدت سه سال در کشور مقصد کار کند، می‌تواند اقامت دائم خود و خانواده را بگیرد. پس از 5 الی 6 سال اقامت قانونی در کشور، افراد می‌توانند برای دریافت تابعیت اقدام نمایند.

کشور آلمان با توجه به شرایط و امکاناتی که دارد، بیشترین تعداد تقاضا برای ویزای جستجوی کار را دارد. ویزای جستجوی کار برای خارجی‌های واجد شرایط فرصتی را فراهم خواهد کرد که با اقامت در کشور موردنظر به دنبال کار بگردند.

تمرکز بر روی تقویت زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های رایج در کشور مقصد، از مواردی است که در پیدا کردن کار کمک شایانی به شما خواهد کرد. در بررسی اینکه کدام روش مهاجرت کاری بهتر است می‌توانید مزایا و شرایط هرکدام را مطالعه نموده و سپس تصمیم بگیرید.

شرایط درخواست جاب سیکر

تمامی افرادی که موفق به اتمام حداقل دوره کارشناسی شده‌اند، می‌توانند نسبت به درخواست جاب سیکر اقدام نمایند. فرد دارنده ویزای جستجوی کار، به مدت شش ماه اجازه دارد در کشور مقصد در حوزه تخصصی خود به دنبال جایگاه شغلی مناسب بگردد.

 • از شرایط موردنیاز برای اخذ ویزای جستجوی کار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد که با یک مدرک آلمانی معادل است.
 • داشتن حداقل سه الی پنج سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • داشتن تمکن مالی برای پشتیبانی از خود در مدت‌زمان اقامت
 • سن زیر چهل سال

مزایای جاب سیکر

مدت‌زمان نسبتاً کوتاه انجام پروسه این ویزا را می‌توان یکی از مزایای جاب سیکر دانست. از طریق این نوع ویزا، شما شش ماه فرصت برای زندگی و کار در کشور مقصد در اختیاردارید. با این ویزا می‌توانید در بهترین کشورهای جهان به دنبال کار بگردید.

در صورت پیدا کردن کار و عقد قرارداد با کارفرمای خارجی، می‌توانید ویزای جاب سیکر خود را به ویزای کار تبدیل کرده و اقامت دائم دریافت نمایید. هزینه اخذ این نوع ویزا، چندان زیاد نیست و برای اخذ آن احتیاج به ارائه مدرک زبان نمی‌باشد.

معایب روش جاب سیکر

این روش در کنار مزایایی که دارد، دارای محدودیت‌ها و معایبی نیز هست که می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

 • تضمینی برای دریافت این ویزا از سفارت کشور مقصد وجود ندارد.
 • پیوستن اعضای خانواده به فرد دارنده ویزا، پس از یافتن کار و اشتغال امکان‌پذیر است.
 • امکان تمدید ویزای جستجوی کار وجود ندارد.
 • امکان تحصیل در مدت اعتبار ویزا وجود ندارد.
مهاجرت خویشاوندی

اسکیل ورکر

در روش مهاجرتی اسکیل ورکر متقاضی مهاجرت با توجه به مهارت، توانایی و تخصصی که دارد، رتبه‌بندی خواهد شد. نفراتی که دارای برترین رتبه‌ها هستند، بر طبق سیستم‌های دولتی جذب نیروی کار کشور مقصد خواهند شد. اسکیل ورکر همانند سیستم اکسپرس انتری به‌نوعی دارای سیستم شایسته‌سالاری است.

به دلیل وجود محدودیت در تعداد نیرو و مشاغل، انتخاب در این روش کمی سخت است. موارد مؤثر در امتیازبندی روش مهاجرت کاری اسکیل ورکر عواملی چون نمره زبان، میزان تحصیلات، مهارت‌ها، سن متقاضی و… هستند و امتیازات شریک زندگی نیز در تعیین امتیازات مؤثر خواهد بود. در این سیستم حداکثر میزان دریافتی 100 امتیاز است و افراد با داشتن حداقل 67 امتیاز واجد شرایط دریافت ویزا و اخذ اقامت دائم خواهند شد.

شرایط درخواست اسکیل ورکر

متقاضیانی که درخواست مهاجرت از طریق اسکیل ورکر را دارند، می‌بایست شرایط مطلوب برای اخذ امتیاز حداقل 67 را در مورد مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسوی، تحصیلات آکادمیک، تجربه کاری و سن متقاضی داشته باشند. ترتیب امتیازات به شرح زیر است:

مهارت امتیاز
زبان ۲۸
تحصیلات ۲۵
سابقه کار ۱۵
سن ۱۲
پیشنهاد شغلی در کانادا ۱۰
انطباق‌پذیری ۱۰
مجموع ۱۰۰

بررسی مهارت‌های لازم

اولین مورد مؤثر برای اخذ ویزای اسکیل ورکر، میزان مهارت در زبان انگلیسی و یا فرانسوی می‌باشد. تسلط کافی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی در مهارت‌های نوشتن، خواندن، شنیدن و صحبت کردن در کنار ارائه مدرک زبان برای اثبات تسلط الزامی است. حداقل نمره قابل‌قبول آیلتس 6 است.

از دیگر فاکتورهای مهم برای مهاجرت، تحصیلات است. حداکثر میزان امتیاز برای تحصیل در دانشگاه برای مدرک دکتری است که برابر با ۲۵ امتیاز می‌باشد و هر مقطع پایین‌تر، دارای 2 امتیاز کمتر خواهد بود.

مهارت کاری متقاضی باید دقیقاً مطابق با نوع تخصصی باشد که برای ویزای اسکیل ورکر انتخاب کرده است. کمترین میزان تجربه کاری باید حداقل یک سال بوده و باید مدارک و مستندات لازم را برای این امر در اختیار اداره مهاجرت کشور مقصد قرار دهید. تمام تجارب کاری انجام‌شده می‌بایست در بازه زمانی ۱۰ سال گذشته باشد. داشتن حداقل ۶ سال تجربه کاری، بیشترین امتیاز را رقم می‌زند.

به‌عنوان فاکتوری مهم در امر مهاجرت اسکیل ورکر هرچه سن متقاضی کمتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت این ویزا خواهد داشت. سنین بین ۱۸ تا ۳۵ بیشترین امتیاز را به خود اختصاص خواهند داد.

مزایا و معایب اسکیل ورکر

مرحله‌ای که پس از اخذ 67 امتیاز قرار دارد، Pool نام دارد که متقاضی دریافت مهاجرت دائم می‌بایست موفق به کسب 1200 امتیاز شود. 600 امتیاز وابسته به عوامل فردی و 600 امتیاز دیگر به دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای خارجی مربوط می‌شود.

به‌عنوان معایب این روش باید بگوییم بررسی پرونده ممکن است کمی زمان‌بر باشد و حدود یک سال طول بکشد. به دلیل سیستم امتیازبندی، همیشه ممکن است افراد دارای امتیاز بالاتر وجود داشته باشند. از طرفی دیگر محدودیت مشاغل موجود باعث شده است که اخذ ویزا از این طریق کمی دشوار باشد.

working migration methods 1 - کدام روش مهاجرت کاری بهتر است؟

جاب آفر

این روش مهاجرت کاری را می‌توان بهترین و به‌نوعی سخت‌ترین روش مهاجرتی دانست که درصد ریجکت آن تقریباً صفر است. روش جاب آفر به معنای دریافت پیشنهاد کار از طرف کارفرمای خارجی است. ویزا نیو نماینده و کارگذار رسمی شرکت کاریابی اروپا و کانادا است.

روال انجام بیومتریک یا انگشت نگاری کانادا

فرد متقاضی رزومه خود را بر اساس تخصص و مهارتی که دارد، برای ما ارسال می‌کند. وکلای رسمی ما بر اساس رزومه ارسالی، پیشنهاد موقعیت شغلی از کارفرمای خارجی را دریافت می‌کنند. درصورتی‌که متقاضی با شرایط و حقوق دریافتی موافقت کند، قرارداد با کارفرمای خارجی توسط وکیل عقد می‌شود.

دریافت موقعیت شغلی درروش جاب آفر

برای دریافت موقعیت شغلی از کارفرما، وی می‌بایست به دولت آن کشور ثابت کند که فردی از نیروی کار موجود در کشور برای انجام این کار مناسب نمی‌باشد. برای این کار آگهی موقعیت شغلی را به‌صورت عمومی در روزنامه‌ها و وب‌سایت‌ها ثبت می‌کند.

سایت کاریابی گلسدور Glassdoor اروپا، سایت کاریابی ایندید Indeed  کانادا و سایر وب‌سایت‌های جستجوی کار در کانادا از وب‌سایت‌های معتبر جستجوی موقعیت شغلی هستند. پس از درج در وب‌سایت‌ها، وی می‌بایست تعدادی مصاحبه کاری انجام داده و از پذیرش نیروی داخلی امتناع ورزد.

پس از گذراندن این مراحل در بازه زمانی مشخص، کارفرما می‌تواند از وزارت کار کشور مربوطه تائیدیِ قبول نیروی مهاجر واجد شرایط برای این جایگاه شغلی را دریافت نماید. از طریق این تائیدیه فرد متقاضی می‌تواند از طریق وکیل معتبر با کارفرما قرارداد بسته و با کمک آن ویزای کاری را از سفارت دریافت کند.

ویزا نیو با داشتن وکلای معتبر و باتجربه که کارگذار رسمی شرکت ایندید و گلسدور هستند، پیشرو درزمینهٔ دریافت موقعیت شغلی و انجام پروسه تضمینی مهاجرت از طریق جاب آفر می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

اخذ اقامت

میزان اقامت در کشور مقصد بر اساس مدت‌زمان قرارداد بسته‌شده با کارفرما است. پس از پایان قرارداد نیز می‌توانید با همان کارفرما قرارداد جدید بسته و یا کارفرما و شغل دیگری پیدا کنید. عقد قرارداد جدید منجر به تمدید ویزای کار خواهد شد.

درصورتی‌که نتوانستید موفق به پیدا کردن موقعیت شغلی جدید شوید، وکلای ویزا نیو می‌توانند در انجام این کار شمارا یاری دهند. پس از انجام فرآیند تمدید ویزا تا چهار الی پنج سال، می‌توان برای اقامت دائم درخواست داد. البته این زمان در کشورهای مختلف متفاوت است.

مزایای روش جاب آفر

به دلیل اینکه فرد بر اساس توانایی و تخصصی که دارد موقعیت شغلی پیدا می‌کند درصد رد درخواست ویزا صفر است. می‌توان گفت در مقایسه با دو روش دیگر و اینکه کدام روش مهاجرت کاری بهتر است جاب آفر بهترین روش است. برخی از مزایای این روش به شرح زیر هستند:

 • دیده شدن بر اساس مهارت و اخذ سریع ویزا از مزایای روش جاب آفر است.
 • از دیگر مزایای این روش می‌توان به اطمینان از تائید ویزا است زیرا با داشتن موقعیت شغلی از طرف کارفرمای معتبر خارجی دلیلی قطعی برای کسب درآمد دارید.
[تعداد: 5    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *