مهاجرت

قبیله‌های دور افتاده جهان

آنچه در این مقاله می‌خوانید

امیدوارم با خواندن نام مقاله، یعنی قبیله‌های دور افتاده جهان ذهنتان طرف مطالب عجیب نرفته باشد. بسیاری از این قبائل در کنار زندگی معمولی که در هر جای دیگر دنیا می‌بینید فقط یک سری آداب‌ و رسوم و لباس‌های عجیب دارند که آنان را از بقیه متمایز می‌کند.

بیایید با نگاهی به جنگل‌ها، جزایر و کویر‌ها قبیله‌هایی را پیدا کنیم که شاید سبک زندگی‌شان اندکی با ما متفاوت است. آداب‌ورسوم و لباس‌های سنتی منحصر به فرد که احتمالاً به‌ فرمان طبیعت و هماهنگ با آب‌‌ و هوا طراحی شده‌اند و شاید حتی وجود شمن‌ها و رهبرهایشان با عقاید خاص باعث شده باشد که برایمان عجیب به نظر برسند. در ادامه مقاله می‌خواهیم به ۸ تا از برجسته‌ترین قبیله‌های دورافتاده جهان بپردازیم و ببینیم چه چیزی آن‌ها را متفاوت و منحصر کرده است.

 1. هولی ویگمن، پاپوآ گینه‌نو – قبیله‌های دور افتاده جهان

عکسی از مردم هولی ویگمن، پاپوآ گینه‌نو در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان در سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

این قبیله در ارتفاعات پاپوآ گینه‌نو ( یکی از جزایر اقیانوسیه ) زندگی می‌کند.

 • توضیحات

مردم این قبیله که حدود ۴۰،۰۰۰ نفر هستند، کلاه‌های عجیبی بر روی سرشان می‌گذارند که از موهای خودشان بافته‌شده است. اعضای این گروه موهای خودشان را می‌تراشند و از آن برای بافتن کلاه استفاده می‌کنند و یا حتی آن را می‌فروشند. عجیب بودن شکل ظاهری مردم این قبیله به کلاه‌هایشان ختم نمی‌شود، لباس‌های عجیبی که با برگ‌های پهن ساخته می‌شود، تبر‌هایی که همراهشان نگه می‌دارند و نقاشی های خاصی که روی صورت‌هایشان انجام می‌دهند هم به عجیب بودن می‌افزاید. شاید یک‌زمانی این‌ها برای ترساندن قبیله‌های رقیب و ترسناک شدن استفاده می‌شده اما امروزه این‌ها فقط لباس‌های سنتی این قبیله را تشکیل می‌دهد، فقط همین.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

بسیاری از مردم هولی ویگمن، دیگر حتی لباس سنتی خودشان را هم بر تن نمی‌کنند و فقط با آن‌ها به جذب توریست می‌پردازند تا هم سنت‌هایشان را زنده نگه دارند و به باقی جهان معرفی کنند هم از طریق آن درآمدی کسب کرده باشند.

 1. دوگون، مالی – قبیله‌های دورافتاده جهان

دوگون، مالی در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان در سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

دوگون که به نام کادور کادو هم شناخته می‌شود قبیله‌ای است که در فلات مرکزی مالی در غرب آفریقا وجود دارد.

 • توضیحات

بیش از ۴۰۰،۰۰۰ نفر که در حدود ۷۰۰ روستا پراکنده‌ هستند و در جوار تپه‌ها و صخره‌های بلند زندگی می‌کنند، قبیله بزرگ دوگون را تشکیل می‌دهند. دوگون‌ها لباس و ظاهر عجیب‌وغریبی ندارند فقط به دلیل گرمای بالا معمولاً لباس بسیار کمی می‌کنند. شغل رایج این قبیله جمع‌آوری گوانو می‌باشد و برای انجام آن با طناب‌های ساخته‌ شده از پوست بائوباب از صخره‌های خطرناک باندیاگارا بالا می‌روند.

 گوانو چلغوز و فضولات خفاش‌ها و برخی پرندگان دیگر است. گوانو ماده بسیار گران‌ قیمتی است که فسفر و نیتروژن بسیار زیادی دارد، همچنین حاوی املاحی مانند آمونیاک، اسید اوریک، اسید فسفریک، اسید اگزالیک و اسید کربنیک می‌باشد. این فضولات کودی بسیار غنی و قوی به‌حساب می‌آیند، همچنین در صنعت اسلحه‌سازی و تولید باروت هم استفاده می‌شود.

 • تحولات روز و چشم‌انداز فردا

این قبیله علاوه بر فروش گوانو، سرمایه زیادی هم از گردشگران به دست آورده‌اند ولی نا آرامی‌های اخیر کمی این موضوع را کمرنگ کرده است. همچنین برداشت ضعیف محصولات به دلایل آب و هوایی زندگی را در آنجا سخت کرده است.

 1. رقصنده‌های اسکلت چیمبو، پاپوآ گینه‌نو – قبیله‌های دور افتاده جهان

قبیله‌های دورافتاده جهان

 • موقعیت جغرافیایی

این قبیله در ارتفاعات پاپوآ گینه‌نو واقع در اقیانوسیه می‌باشد.

 • توضیحات

مردم چیمبو به دلیل موقعیت جغرافیایی و زندگی کردن در ارتفاعات بلند، منابع طبیعی محدودی دارند با این‌ حال قهوه بسیار معروف و محبوبی دارند که یکی از منابع مالی آن‌ها به‌حساب می‌آید. بیش از ۳۷۰،۰۰۰ نفر در استان چیمبو یا همان سیمبو زندگی می‌کنند.

آن چیزی که توجه ما را به این استان جلب می‌کند رقصنده‌های اسکلت است؛ شاید به نظرتان کار قشنگ و یک نوع جشن به‌حساب بیاید، اما این نوع نقاشی بدن و طرز رقصیدن یک مراسم برای ترساندن قبایل رقیب در منطقه‌ای درگیرانه بوده است. شاید برایتان جالب‌تر بشود اگر بشنوید زن‌ها و مرد‌ها در خانه‌های مجزا از یکدیگر زندگی می‌کنند.! البته مسلماً مردم این قبیله هم خانواده دارند اما کیفیت زندگی‌شان اندکی عجیب به نظر می‌رسد.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

امروزه رقص‌های عجیب این قبیله بیشتر از این‌که جنبه ترساندن داشته باشد به یک رقص یکپارچه بزرگ و یک کارناوال تبدیل شده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و احتمالاً در آینده تعداد این گردشگران افزایش هم خواهد یافت.

همچنین بخوانید: بهترین کشورها برای افراد درونگرا

 1. ننت، سیبری – قبایل دور افتاده جهان

مردم ننت، سیبری در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان از سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

ننت‌ها یا همان ساموید‌ها یک قوم در شمال دور روسیه، در امتداد خط ساحلی اقیانوس منجمد شمالی و در شبه‌جزیره یامال سیبری هستند.

 • توضیحات

ننت یکی از قبیله‌های دور افتاده‌ای است که در این مقاله قصد داریم درمورد آن توضیح بدهیم. مردم این قبیله، کوچ‌نشینان بسیار سرسختی هستند که چیزی حدود ۳۰۰،۰۰۰ گوزن شمالی را در دمای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد و در مسیری ۱۱۰۰ کیلومتری جابجا می‌کنند.

آن‌ها قطار‌هایی ۸ کیلومتری از گوزن‌ها دنبال هم راه می‌ندازند و سفر خود را آغاز می‌کنند. متأسفانه یک رسم جاهلی هم در میان آن‌ها وجود دارد و آن‌هم مسح دادن سورتمه‌ها با خون گوزن‌ها است.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

با کاهش گرایش اقوام از کوچ‌نشینی، مردم این قبیله بیشتر در حال تطبیق با تغییرات اجتماعی و سیاسی اطراف خود هستند.

 1. مادمن آسارو ،پاپوآ گینه‌نو ، قبایل دور افتاده جهان

مادمن آسارو ،پاپوآ گینه‌نو در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان از سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

مادمن‌‌ها بخشی از قبیله آسارو هستند که به نام هولوسا نیز شناخته می‌شوند و در گروکا و ارتفاعات شرقی پاپوآ گینه‌نو که در اقیانوسیه واقع ‌شده است زندگی می‌کنند.

 • توضیحات

مردان این قبیله تن خود را با گل و لجن می‌پوشانند، البته نه برای این‌که به‌عنوان لباس زیبا از آن استفاده کرده باشند بلکه برای این‌که شبیه به ارواح بشوند و قبیله‌های مجاور از آن‌ها بترسند. این کار آن‌ها ریشه در تاریخ دارد و می‌گویند در قدیم این کار آن‌ها را از دست مهاجمان نجات داده است. البته صورتشان را با گل نمی‌پوشانند چون اعتقاد دارند گل‌های رودخانه و آبشار آسارو سمی هستند، بنابراین صورت خودشان را با یک ماسک سنگی می‌پوشانند.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

گردشگری در این قبیله به‌صورت روزافزون زیاد می‌شود و اقتصاد این قبیله را قوی و قوی‌تر می‌کند.

 1. گله‌داران هیمبا، نایبیا – قبیله‌های دور افتاده جهان

مردم گله‌داران هیمبا، نایبیا در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان از سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

هیمباها در جنوب آنگولا و شمال نایبیا و در منطقه کوننه یا همان کائوکولاند در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند.

 • توضیحات

مردم هیمبا به‌صورت نیمه عشایری و در صحرا زندگی می‌کنند. آن‌ها برای ادای احترام به خدای خود موکورو، طی مراسمی که از اجدادشان به ارث برده‌اند، ۲۴ ساعته آتش قبیله خود را روشن نگه می‌دارند. ثروت آن‌ها با تعداد گاوهایی که دارند اندازه‌گیری می‌شود و غذای عمده‌شان از گوشت بز است.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

تخمین زده می‌شود افراد این قبیله جمعیتی میان ۲۰ الی ۳۰ هزار نفر باشند. اما آن‌ها و زندگی سنتی‌شان دائماً توسط دنیای پیشرفته تهدید می‌شود و مردمشان به سمت دنیای جدید گرایش پیدا می‌کنند. با این‌ وجود بسیاری از آن‌ها همچنان به سنت‌های قدیمی خود و زندگی قبیله‌ای‌شان پایبند هستند.

 1. شکارچیان همراه عقاب طلایی، قزاقستان – قبایل دور افتاده جهان

شکارچیان همراه عقاب طلایی، قزاقستان در مقاله قبیله‌های دورافتاده جهان از سایت ویزانیو

 • موقعیت جغرافیایی

این نوع شکار با کمک عقاب و شاهین در سراسر اوراسیا و حتی چین هم یافت می‌شود اما تمرکز ما در این متن بر مردم استان بایان اولگی مغولستان است که در آسیای شرقی واقع‌ شده و در همسایگی روسیه (از شمال) و چین (از جنوب) قرار دارند.

 • توضیحات

این قبیله احتمالاً یکی از خشن‌ترین قبیله‌هایی است که ممکن است با آن‌ها روبرو بشوید. پسران این قبیله از سن ۱۳ سالگی شروع به آموزش دیدن می‌کنند تا بتوانند با استفاده از عقاب روباه و گرگ و سایر موجودات را شکار کنند و از پوست و گوشت‌شان استفاده کنند.

تعداد آن‌ها حدود ۱۰۰،۰۰۰ نفر است. ولی روز به‌ روز با آمدن تمدن به سمت‌شان تعداد شکارچیان‌شان کم‌تر و کم‌تر می‌شود و امروز شاید کمتر از ۲۰۰ شکارچی عقاب‌دار در میان آن‌ها باقی مانده باشد.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

تعداد شکارچیان این قبیله روزبه‌روز کم‌تر شده و مردان به شغل‌های جدی‌تری جذب‌ شده‌اند. البته برخی بانوان این قبیله برای زنده ماندن رسوم قبیله‌شان این کارها را ادامه می‌دهند.

 1. بایاکا، آفریقای مرکزی – قبیله‌های دور افتاده جهان

قبیله‌های دورافتاده جهان

 • موقعیت جغرافیایی

بایاکا یا آکا‌ نام قبیله‌ای است که در جنوب غربی آفریقای مرکزی و شمال کنگو واقع‌ شده است.

 • توضیحات

این مردم کوتاه قد، با زندگی در جنگل‌ها، اطلاعات و دانش زیادی راجع به گیاهان دارند، اما با این‌ حال همچنان غذای اصلی‌شان را از شکار حیوانات تأمین می‌کنند. جمعیت این قبیله حدود نیم میلیون نفر هستند. قدیمی‌ها و بزرگان این قبیله تمایلی به انتقال دانش‌های بومی خود به فرزندانشان را ندارند؛ چراکه دیگر نمی‌توانند و دلیلی نمی‌بینند که به اعماق جنگل‌ها بروند.

 • تحولات امروز و چشم‌انداز فردا

مردم این قبیله تقریباً زندگی سنتی خود را فراموش کرده‌اند و زندگی‌شان را با قبول کردن پروژه‌هایی نظیر حفاظت از مناطق و یا قطع درختان می‌گذرانند.

خب امیدوارم متن فوق باعث شده باشد که دریابید قبیله‌های دورافتاده جهان، چیز ترسناکی ندارند و چهره ترسناکی که از برخی از آن‌ها می‌بینید بیشتر برای ترسناک جلوه دادن خودشان بوده که در مقابل قبائل رقیب باابهت به نظر برسند.

قبیله‌های دور افتاده جهان امروزه به اماکنی توریستی و تفریحی تبدیل شده‌اند که سالانه مردم زیادی از آن‌ها دیدن می‌کنند و با رسوم آن‌ها آشنا می‌شوند. شما هم اگر دوست دارید به جاهای دیدنی دنیا بروید، کافی است با ویزانیو تماس بگیرید.

قبیله‌های دورافتاده جهان

 

سوالات متداول

گفته‌ها حاکی از آن است که قبیله‌هایی هستند که از اجساد آدم‌ها تغذیه می‌کنند که این می‌تواند به‌منظور گرفتن انتقام از دشمن پس از شکست آن‌ها یا هر چیز دیگری باشد ولی امروزه اگر چنین چیزی وجود داشته باشد تعداد آن‌ها بسیار اندک است.

خیر؛ شما با دانش زبان انگلیسی توانایی صحبت کردن با مردم قبیله‌های دور افتاده را ندارید در برخی موارد حتی با دانستن زبان رسمی آن کشور بازهم با مردم قبیله‌های دور افتاده آن نمی‌توانید صحبت کنید.

شما با مسافرت کردن به اقیانوسیه می‌توانید تعداد زیادی از این قبیله‌ها را ببینید که در قسمت‌های دورافتاده جزایر زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.